KALENDARIUM 2017

kalendarium 2017

styczeń-luty

W dalszym ciągu trwa promocja książki pt. "Podróże nieudacznika", w ramach której są organizowane spotkania z czytelnikami czy z przedstawicielami mediów.

https://www.radiomerkury.pl/audycja/mala-czarna/podroze-nieudacznika-jak-to-zrobic.html

http://www.rdc.pl/podcast/ciotka-ksiazkula-podroze-nieudacznika/

Zakończono pracę na projektem "Pilot-testing novel policies and business models for sustainable supply of Forest eCosystEm ServiceS", który został wysłany do oceny i akceptacji. Zorganizowano spotkanie dla przedstawicieli regionalnej prasy łowieckiej w Gołuchowie. Wygłoszono prelekcję w PAN w Łodzi na temat kultury łowieckiej oraz w Komitecie Ochrony Orłów na temat pasożytów w gniazdach ptaków. Zakończono prace nad kolejnym rocznikiem Studiów i Materiałów OKL oraz monografią pt. "Muzealnictwo przyrodnicze w Polsce". Wysłano do druku pracę na temat roli bezkręgowców w zwiększeniu wielofunkcyjności ekosystemu Arktyki.

 

kalendarium 2017

marzec-kwiecień

Kilkutygodniowe problemy zdrowotne, które na szczęście zostały rozwiązane w szpitalu w Puszczykowie. 

Rozpoczęcie nowego semestru i niefortunny plan zajęć, zgodnie z którym w czwartki mam 14 godzin zajęć dydaktycznych. Ponadto zajęcia ze studentami niestacjonarnymi i na studiach doktoranckich. Spotkania z czytelnikami w Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim, Bibliotece Miejskiej w Świnoujściu i Tucholi oraz na XVII Poznańskich Targach Książki.  Egzaminy testowe oraz ustne dla kandydatów na myśliwych. Dobrą wiadomością było zaakceptowanie naszego projektu panelu tematycznego pt. "Man and nature. Between destruction and creation" podczas XXIII Międzynarodowego Kongresu Nauk Historycznych w 2020 roku.

kalendarium 2017

maj

Zorganizowanie w Ośrodku Kultury Leśnej w Gołuchowie konferencji naukowej pt. "Zbiory i ekspozycje przyrodnicze w Polsce". Ukazała się książka pt. "Muzealnictwo przyrodnicze w Polsce", której byłem redaktorem. Wyjazd do Ratyzbony (Regensburg) na 68 Zjazd Niemieckiego Towarzystwa Leśnego (Deutscher Forstverein). Równmolegle odbywały się spotkania European Forest Network, gdzie przedstawiono propozycję rozwijania współpracy oraz zaakceptowano pomysł zorganizowania kolejnego spotkania w Ośrodku Kultury Leśnej w Gołuchowie. Udział w posiedzeniu Kolegium Lasów Państwowych w Warszawie. Wykład na studiach podyplomowych pt. Quo vadis venatores? Ponadto prelekcja podczas konferencji pt. "Gospodarka łowiecka jako element ochrony środowiska przyrodniczego i zrównoważonego rozwoju" zorganizowanej w Senacie Rzeczypospolitej Polskiej.

kalendarium 2017

czerwiec

Miłe spotkanie w Bogutach-Piankach oraz odebranie medalu "Za działania na rzecz ochrony" przyrody im. Wiktora Godlewskiego. Pomoc w zorganizowaniu pikniku myśliwskiego w Zbrudzewie oraz Festiwalu Kultury Leśnej i Łowieckiej w Goluchowie. Posiedzenie Rady Naukowej OKL w Gołuchowie oraz Komisji Kultury Łowieckiej w Warszawie. Zakończenie prac nad podręcznikiem "Kultura łowiecka" oraz monografią o prof. Wiesławie Szczerbińskim. Koniec zajęć dydaktycznych i egzaminy.

kalendarium 2017

lipiec

Wakacyjna podróż samochodem podczas której odwiedzono między innymi takie kraje jak: Albania (Tirana, Durres), Bośnia i Hercegowina (Sarajewo, Mostar, Medziugorie, Wiszegrad, Wodospady Krawica), Chorwacja (Dubrownik, Krk, Plitwickie Jeziora, Rijeka, Zadar, Zagrzeb), Czarnogóra (Jezioro Szkoderskie, Podgorica), Kosowo (Prisztina), Macedonia (Jezioro Ochrydzkie, Skopje), Serbia (Rezerwat rzeki Uvac, Zlatibor), Słowenia (Izola, Lublana, Postojna). Praca nad pasożytami jaszczurek oraz fauną towarzyszącą chomikowi europejskiemu.

kalendarium 2017

sierpień-wrzesień

Kilkudniowy, prywatny pobyt w Koblencji na "Rhein in Flammen". Niemal miesięczny pobyt w Iranie, głównie na uniwersytecie w Shahrekord, gdzie realizowano temat badawczy dotyczący roztoczy z rodziny Laelapidae. Ponadto prowadzono zajęcia, warsztaty i wykłady z zakresu m.in. ochrony przyrody.

http://shahrekord.isna.ir/default.aspx?NSID=5&SSLID=46&NID=38744

kalendarium 2017

październik-listopad

Już po raz czwarty w OKL w Gołuchowie odbyła się konferencja pt. "Las i historia". Prelekcja podczas Festiwalu Nauki na Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym w Siedlcach oraz odebranie medalu "Polskiej Niezapominajki" za aktywność społeczną na rzecz ochrony przyrody.  Zorganizowanie seminarium dla nauczycieli przyrody i biologii pt. "Bliżej przyrody" w Sośniach. Na posiedzeniu Komisji Kultury NRŁ przedstawiono propozycję zakresu tematycznego IV Kongresu Kultury Łowieckiej jaki odbędzie się w czerwcu 2018. Zajęcia dla kandydatów na myśliwych oraz zajęcia i egzaminy dla selekcjonerów. Zajęcia na studiach podyplomowych z zakresu urządzania lasu w Puszczykowie oraz gospodarki łowieckiej w Zielonce. Prelekcje na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, w Nadleśnictwie Bogdaniec oraz Rotary Club w Poznaniu. Zatrudnienie na stanowisku profesora zwyczajnego. Czarna seria - kilka prac nie przyjęto do druku :( "Andrzejki afrykańskie" w gronie przyjaciół. 

kalendarium 2017

grudzień

W grudniu odbyła się kolejna podróż do Afryki. W Ugandzie odwiedziliśmy między innymi parki narodowe Kibale, aby obserwować szympansy oraz Bwindi, aby zobaczyć goryle. Ponadto pływaliśmy łodziami po jeziorze Bunyonyi oraz Wiktorii, które pod względem powierzchni jest największym jeziorem w Afryce. Natomiast w Tanzanii odwiedziliśmy Park Narodowy Serengeti, krater Ngorongoro oraz Jozani Forest znajdujący się na wyspie Zanzibar. Po powrocie do domu prace nad kolejnym zeszytem Studiów i Materiałów Ośrodka Kultury Leśnej.